Zamówienia złożone od 20 grudnia wyślemy przed świętami 🎀
szydlownia-swetry-z-alpaki-logo-2

Znakiem rozpoznawczym Szydłowni są ręcznie wykonywane, wełniane ubrania i dodatki oraz krótkie, limitowane serie odzieży.

szydlownia-recznie-robione-swetry-z-merynosa-alpaki-owcy
szydlownia-o-nas

Szydłownia powstała z pasji do mody i tradycyjnego dziewiarstwa oraz nieodpartej potrzeby wpływu na kształt, jakość i sposób wytwarzania tego, co na siebie wkładamy. Wiedza na temat szycia i dziewiarstwa przekazywana w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie, pozwala mi tworzyć projekty zgodne z własnymi przekonaniami: niskie nakłady idealnie skrojonych, możliwie przyjaznych środowisku ubrań i dodatków.

Tradycyjne dziewiarstwo wymaga czasu, uwagi i skupienia. Dlatego bardziej niż podążanie za trendami interesuje mnie ponadczasowość i trwałość tego, co wytwarzam.

Produkcja

Wszystkie ubrania i dodatki z włóczki są od początku do końca wykonywane przeze mnie ręcznie na drutach lub szydełku i mimo powielanego wzoru, finalny efekt nigdy nie jest taki sam. To różni je od wyrobów maszynowych. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy, często specjalnie dopasowany pod przyszłego właściciela. W realizacji pozostałych projektów pomaga mi mały, zaprzyjaźniony zakład krawiecki. Niski nakład kolekcji i ścisła współpraca bezpośrednio z krawcowymi pozwala mi na wgląd w jakość każdej pojedynczej sztuki.

Ania Rosłowska
założycielka i projektantka Szydłowni

Materiały

Projekty Szydłowni wykonywane są z certyfikowanych, naturalnych materiałów, takich, jak klasyczna wełna owcza, wełna alpaki, merynosa, bawełna, len.
Wszystkie włóczki, posiadają certyfikat Oeko Tex.

Wełna z owcy

Nie lubi częstego kontaktu z wodą, ale też bardzo ciężko przyswaja zabrudzenia. Nawet jeśli do nich dojdzie, nie wchodzą w głąb włosa – są powierzchowne. Do tego jest w stanie pochłonąć nawet do 50% wilgoci.

Wełna z merynosa

To najdelikatniejsza dla skóry odmiana włóczki. Jest wytrzymała na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Oznacza to, że latem chłodzi, a zimą daje ciepło. Poza tym ma działanie antybakteryjne. Wełna merynosa praktycznie się nie gniecie – dzieje się tak, ponieważ jej włókna są dłuższe i bardziej sprężyste niż pozostałe włókna wełniane. Jest miękka i przyjemna w dotyku, a do tego wspaniale pochłania wilgoć.

Wełna z alpaki

Wełna alpaki nie uczula! Grzeje lepiej niż wełna owcza, do tego jest lżejsza. Dodatkowo nie trzeba jej farbować, bo w naturze występuje w wielu pięknych odcieniach. Jest odporna na zabrudzenia, trudno przyjmuje wilgoć i ma świetne właściwości termiczne. Jakość włókna zależy w znacznej mierze od jakości życia i szczęścia samej alpaki. Wełna tych przemiłych zwierząt jest delikatna, miękka i nie “gryzie” – dlatego często robi się z niej ubranka dla dzieci.

PIELĘGNACJA
Wszystkie wyroby z włóczki najbezpieczniej jest prać ręcznie, w temperaturze nieprzekraczającej 30°C. To zapewni im najdłuższą żywotność. Wiem, że w rzeczywistości nie zawsze jest na to czas, dlatego jeśli posiadasz pralkę z programem do prania wełny - świetnie, bez obaw możesz z niej skorzystać.

Do prania najlepiej jest używać płynów do wełny o mało skomplikowanym składzie (delikatnych, bez środków zmiękczających) lub zwykłego szamponu do włosów. Jeśli pierzesz ręcznie, pamiętaj, by nie namaczać ani nie pocierać ubrań w trakcie prania i płukać je w tej samej temperaturze.
SUSZENIE
Po praniu ubranie wyciskamy w ręcznik (w żadnym wypadku nie wirujemy ani nie wykręcamy). Następnie rozkładamy do wyschnięcia na płasko, najlepiej na ręczniku. Mokra wełna potrafi rozciągnąć się do 30%, dzieje się tak szczególnie w przypadku wełny merynosa. Nie przejmuj się więc, jeśli Twój sweter, po wyjęciu z pralki, będzie miał inny wymiar. Ważne jest to, aby podkurczyć (zmarszczyć) ubranie do pożądanych wymiarów podczas rozkładania. Wysychając, przybierze ono odpowiedni kształt. Ubrania z włóczki nie lubią żelazka ani wieszaków, więc lepiej będzie, jeśli wygospodarujesz dla nich miejsce leżące.

W opisie każdego produktu znajdziesz szczegółowe informacje na temat jego pielęgnacji.
Powiadomienie o dostępności Uzupełnij formularz, a poinformujemy Cię, jeśli produkt będzie dostępny.
Scroll to Top